top of page

Jeśli jesteś zatrudniony

Rząd ogłosił, że wypłaci wynagrodzenie za pośrednictwem programu 'coronavirus job retention scheme' , jeśli firma zostanie zmuszona do tymczasowego zamknięcia z powodu koronawirusa.
Będzie on dostępny dla wszystkich osób objętych programem PAYE, a twój pracodawca będzie musiał skontaktować się z HMRC w celu złożenia wniosku. Aby się zakwalifikować, twój pracodawca będzie musiał ponownie przypisać ci status zatrudnienia jako 'furloughed worker'.
Program będzie wypłacał 80 procent podstawowego wynagrodzenia dla pracownika, maksymalnie do 2500 funtów miesięcznie. Twój pracodawca może zwiększyć twoje wynagrodzenie do więcej niż to, jeśli tak zdecyduje.
Płace w ramach programu zostaną wyplacane z data wsteczna od 1 marca, a program będzie otwarty przez co najmniej trzy miesiące. Nie ma limitu kwoty finansowania, a rząd wypłaci dotacje na wsparcie dla tylu miejsc pracy, ile to konieczne.
Oczekuje się, że pierwsza z dotacji zostanie wypłacona przed końcem kwietnia, więc zwrot pieniędzy może potrwać do kilku tygodni.

Jeśli masz problem z opłaceniem rachunków lub innych niezbędnych kosztów, zapoznaj się z naszym przewodnikiem

https://www.moneyadviceservice.org.uk/en/articles/coronavirus-and-your-money

Jeśli jesteś pracownikiem i zarabiasz więcej niż £118 tygodniowo
Jeśli jesteś pracownikiem i zarabiasz co najmniej 118 GBP tygodniowo (120 GBP od 6 kwietnia 2020 r.), Będziesz mógł uzyskać 94,25 GBP tygodniowo (95,85 GBP od 6 kwietnia 2020 r.) Przez okres do 28 tygodni. Rząd ogłosił, że SSP będzie wypłacane od pierwszego dnia choroby, jeśli jest to związane z koronawirusem.
SSP obejmuje was oboje, jeśli jesteście chorzy i jeśli chcecie się izolować, ponieważ macie bezpośredni kontakt z wirusem. Nadal musisz dostarczyć zaświadczenie o chorobie. Jednak w tym przypadku nie odwiedzasz lekarza. Aby uzyskać zwolnienie chorobowe lub stwierdzenie stanu zdrowia, możesz wypelnic 'isolation note' ze strony
NHS 111

Jeśli jesteś pracownikiem i zarabiasz mniej niż £118 tygodniowo
Jeśli jesteś zatrudniony, ale Twoje zarobki są zbyt niskie, aby ubiegać się o SSP, możesz ubiegać się o Universal Credit. Możesz to zrobić online.
Nie zwlekaj z ubieganiem się o świadczenia, jeśli uważasz, że koronawirus mógł mieć na ciebie wpływ.
Jeśli jednak już otrzymujesz którąkolwiek z tych korzyści zastępowaną przez Universal Credit:
Housing Benefit
Tax Credits
Income Support
Employment and Support Allowance
- musisz złożyć wniosek o kredyt Universal Credit z powodu koronawirusa, jak najszybciej skontaktuj się z pomocą
Citizens Advice, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możesz uzyskać poradę na temat twojej sytuacji.

bottom of page