top of page

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Jeśli nie możesz pracować, ponieważ jesteś chory lub musisz się izolować
Jeśli koronawirus oznacza, że nie jesteś w stanie pracować i zapłaciłeś wystarczającą składkę na ubezpieczenie społeczne, być może będziesz mógł ubiegać się o nowy zasiłek Employment and Support Allowance (ESA), jeśli jesteś chory.
Rząd oświadczył, że teraz otrzymasz zapłatę od pierwszego dnia roszczenia, a nie po ośmiu dniach.
Jeśli ubiegasz się o ESA po raz pierwszy, musisz wypełnić formularz ESA 1 i wysłać do NHS 111 notatkę stwierdzającą, że nie jesteś zdolny do pracy. Pierwszą wpłatę powinieneś otrzymać na konto bankowe lub kasę mieszkaniową w ciągu trzech tygodni.

Dowiedz się więcej o tym, jak złożyć wniosek ESA na stronie gov.uk

Możesz również ubiegać się o składniki Universal Credit, jeśli potrzebujesz pomocy w pokryciu innych kosztów dla dzieci lub mieszkania, jeśli ty i twój partner/małżonek macie oszczędności mniejsze niż £16,000.
Jeśli twój dochód znacznie sie obniżył
Jeśli jesteś zdrowy, ale twoja działalność została wstrzymana, a ty (i twój partner/małżonek, jeśli mieszkasz jako para), posiadacie oszczędności mniejsze niż £16,000, możesz złożyć wniosek o Universal Credit. Rząd ogłosił, że od 6 kwietnia 2020 r. otrzymasz zasiłek w wysokości do £409.89 miesięcznie plus elementy innych kosztów, takich jak mieszkanie, opieka nad dziećmi.
Kwota, którą otrzymasz, będzie zależeć od okoliczności, w tym dochodu gospodarstwa domowego, i będzie dostępna dla nowych i istniejących wnioskodawców.
Jeśli jesteś samozatrudniony i kwalifikujesz się do ubiegania się o Universal Credit, minimalny dochód zostanie tymczasowo zniesiony od 6 kwietnia.
Pułap minimalnego dochodu jest formułą stosowaną do obliczenia kwoty Universal Credit, którą powinieneś uzyskać, gdy jesteś samozatrudniony. Opiera się na krajowej płacy minimalnej i zakładanej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od tego, czy faktycznie tyle pracujesz, czy nie.
Zniesienie dolnego progu minimalnego dochodu powinno zwiększyć kwotę Universal Credit, o którą masz prawo się ubiegać, jeśli nie jesteś w stanie pracować.

więcej informacji na stronie money advice service

Rząd ogłosił, że kolejna płatność zeznania podatkowego tax return (samozatrudnieni) - należna do 31 lipca - została zawieszona do 31 stycznia 2021 r. I nie naliczą żadnych kar ani odsetek za zwłokę w tym okresie. HMRC wydłużył program Time to Pay Scheme, jeśli walczysz finansowo z powodu jakiegokolwiek związku z koronawirusem i jesteś winien zaległe podatki.Jeśli już przegapiłeś płatność lub obawiasz się, że przegapisz kolejną płatność, zadzwoń na infolinię HMRC Time to Pay pod numer 0800 0159559.Jeśli Twoja firma zmaga się z wpływem koronawirusa, możesz zadzwonić na linię zadłużenia biznesowego pod numer 0800 197 6026. 
 

bottom of page